Geconditioneerde reacties, angst en de angst om te bewegen
- info694975
- 21 mrt
- 2 minuten om te lezen
Bijgewerkt op: 24 mrt

Heb je ooit geaarzeld om te bewegen omdat je pijn verwachtte? Je bent niet de enige. Wanneer beweging in het verleden pijn heeft veroorzaakt, beginnen de hersenen pijn te anticiperen voordat het zelfs maar gebeurt.
Om pijn te genereren, integreren de hersenen sensorische informatie en interne voorspellingen. Sensorische informatie verwijst naar bottom-up verwerking - van de zenuwuiteinden in ons lichaam naar de hersenen. Interne voorspellingen verwijzen naar top-down verwerking. Dit is wat we verwachten te voelen voordat we een activiteit uitvoeren. Het is de voorspelling van onze hersenen over hoe het voelt om op een bepaalde manier te bewegen vanwege een eerdere ervaring. En de pijn die wordt geproduceerd, is de combinatie van de twee.
Als iemand pijn voelt elke keer dat hij/zij vooroverbuigt, zal alleen al de angst om te buigen hun pijnervaring versterken, meer dan de (pijn-) signalen die worden geproduceerd door de zenuwuiteinden in hun rug.
Dit wordt een aangeleerde, ook wel geconditioneerde, reactie genoemd en zal na verloop van tijd de pijn-angstcyclus versterken, waardoor zelfs veilige, neutrale bewegingen bedreigend aanvoelen (zie plaatje hieronder).

Misschien heb je ooit je knie geblesseerd tijdens het joggen. Nu kan het zijn dat je elke keer dat je weer probeert te rennen, gespannen raakt, zelfs als je knie genezen is. Je hersenen, die je proberen te beschermen, hebben geleerd dat deze beweging gelijk staat aan gevaar, dus ze sturen pijnsignalen als waarschuwing, zelfs als er geen schade is.
Deze beschermende reactie is gebruikelijk, maar is niet altijd accuraat. Het goede nieuws? Net zoals je hersenen hebben geleerd om bang te zijn voor beweging, kan het ook veiligheid opnieuw leren.
Eén van de behandelingen die wij bij JoinTogether inzetten om deze veiligheid te herstellen is de Reduceptmethode. Dit is een innovatieve methode voor mensen met langdurig aanhoudende (chronische) pijnklachten die gebruik maakt van Virtual Reality in combinatie met pijneducatie en oefeningen.
Meer weten over de Reduceptmethode?
Lees dan hier verder.
Comentarios